Sebil Dezenfeksiyonuna Başlıyoruz!!! | Tekno Su Arıtma Sistemleri

Sebil Dezenfeksiyonuna Başlıyoruz!!!

 

Su sebili herkesin iş yerinde ya da evinde kullandığı hayatı kolaylaştıran araçlardan biridir. Ancak her eşya ve aracın olduğu gibi su sebili temizliği de belirli aralıklarla mutlaka yapılmalıdır. Özellikle uzun zaman kullanılmamış olan su sebillerinin içinde kalan su kokuya ve kirlenmeye neden olabilmektedir ve her gün su içtiğimiz sebillerin dezenfektasyonu da bu yüzden oldukça önemlidir. 

İnsan sağlığına zararlı olmaları ve sebilin iç yapısındaki karmaşıklıktan dolayı kolayca dışarı atılamaması nedeniyle kimyasal deterjan veya dezenfektanlar Su sebili temizliği kullanılmasında doğru bulunmamaktadır

Ozonla Sebil Temizliği Nedir? 

Su sebillerinin üzerindeki kirlenmede rolü çok kuvvetli olan koku ve tat değişikliklerinde, Ozon jeneratörü eşliğinde yapılan dezenfekte yöntemi sebil temizliği için en etkilisidir. Ozon, oksidasyon gücü çok yüksek olan bir gaz olup atmosferde bulunan oksijen gazının yansıması sonunda O3 formunda oluşan kuvvetli bir dezenfektan olup dezenfekte etme oranı kimyasal dezenfektanlara göre 3000 kat daha etki ederek su sebilinizin mikrobiyolojik olarak bakterilerden arındırılmasını sağlar. Bilinen dezenfektan ürünlerine göre kalıcı olmayan ve yüzeye yapışmayan Ozon, uygulandığı miktara bağlı olarak bir süre sonra kendiliğinden yok olup havaya karışır bu sayede su sebiliniz içerisinde ozonlama sonrası bir kalıntı, koku, tat, mekanik artık, kimyasal madde kalmaz.

sacası,Ozon jeneratörü suyu temizler, saflaştırır, su sebillerini depolarını dezenfekte eder; ağır metalleri ayrıştırır, sülfat, bakteri ve kanserojen içerikli maddeleri ayrıştırır.

SEBİLLER NEDEN TEMİZLENMELİDİR?

İş yerleri ve ofislerde bulunan su sebilleri iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğince ayda en az bir kez olarak temizlenmesi gerekmektedir. Sebiller içlerinde bulundurdukları durgun su sebebiyle zamanla bakteri üretmeye başlarlar. Bu bakteri üretimi gözle görülmez fakat sebilden alınan su da koku ve tat bozukluğuna neden olur. Daha sonra ise sebillerin bulunduğu ortam koşulları sebilin gözle görülen kirlenmesine neden olur (örn. çok tozlu bir ortam). Bu da sebilden alınan suyun içine partiküllerin görülmesiyle belli olur. Kullandığımız su sebillerinin bu ve benzeri nedenlerden dolayı belirli periyotlarda temizlenmesi üretici firmalar, su firmaları ve sağlık kuruluşları tarafından tavsiye edilmektedir. Kullandığımız su sebillerimiz düzenli temizlenmediği takdirde, sebilimiz adeta birer mikrop saçan makinelere dönüşürler.

OZON NEDİR?

 Ozon, üç oksijen atomundan (O3) oluşan bir moleküler bileşiktir. Ozon, iki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok daha yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Bundan dolayı bu iki çeşit molekülün yapıları birbirinden yukarıda görüldüğü üzere farklıdır: Ozon,( O3) oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilen bir gazdır.

Çok güçlü okside etme ve çok etkili dezenfekte etme özelliği sayesinde Dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır.

Sebil Dezenfeksiyonuna Başlıyoruz!!!
Okunma Sayısı : 1768